Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia na życie?
Zakup ubezpieczenia na życie to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego naszym bliskim. Pamiętajmy jednak, że jest to również poważna inwestycja. Klienci szukając ubezpieczenie na życie, kierują się w dużej mierze jego ceną – czyli wysokością składki. Jakie czynniki, oprócz rodzaju polisy, zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia, będą miały największy wpływ na wysokość składki? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zmiennych, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy ustalaniu cen swoich polis.
1. Wiek
Nie jest zaskoczeniem, że czynnikiem numer jeden decydującym o wysokości składek na ubezpieczenie na życie jest wiek ubezpieczonego. Im jesteś młodszy, tym większa szansa, że dostaniesz niską składkę ubezpieczenia. Biorąc to pod uwagę, lepiej jest wykupić polisę najszybciej jak to możliwe – jednak z uwzględnieniem Twoich potrzeb i zobowiązań.
2. Stan zdrowia
Przed wykupieniem polisy dostaniesz do wypełnienia ankietę o Twoim stanie zdrowia i będziesz musiał zrobić badania. W otrzymanej ankiecie nie warto zatajać informacji o stanie zdrowia, ponieważ podanie nieprawdziwych informacji o swoim zdrowiu może doprowadzić do tego, że w przyszłości nie otrzymasz odszkodowania – np. gdy poważnie zachorujesz. Twój obecny stan zdrowia, a w szczególności czynniki takie jak: wzrost i waga, ciśnienie krwi, czy cholesterol będą miały kluczowe znaczenie.
3. Palenie papierosów
Z pewnością jednym z pytań ankiety o stanie zdrowia będzie pytanie o palenie tytoniu. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia bardzo wielu, różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych. Jeśli więc jesteś nałogowym palaczem, możesz spodziewać się zdecydowanie większej składki. Maksymalnie stawka składek ubezpieczeniowych dla palaczy może wzrosnąć nawet 2,52 raza, w stosunku do osób niepalących.
4. Zawód i hobby
Niektóre firmy pobierają również większe opłaty, jeśli wykonujesz stosunkowo niebezpieczny zawód, taki jak górnik, monter sieci elektrycznych czy pracownik transportu. Ma to związek z ryzykiem śmierci, wypadku czy innych zdarzeń zawartych w polisie. Zwyżka może dotyczyć nie tylko ryzykownej pracy, ale i Twojego czasu wolnego. Istnieje zagrożenie, że posiadając ryzykowne hobby, będziesz musiał liczyć się z wyższą składką.