24 Czerwca 2022

Ubezpieczenie turystyczne – wakacyjne – dlaczego warto mieć?

Jeśli nasza planowana od dawna, wymarzona podróż, ma być rzeczywiście wspaniałym odpoczynkiem i okazją do relaksu, to warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, aby być przygotowanym na różne scenariusze i niespodziewane sytuacje, które mogą spotkać nas osobiście i naszych najbliższych.

W ferworze przygotowań do podróży, zdarza się nam zapomnieć o tej kwestii lub też jej załatwianie zostawia się na ostatnią chwilę. Warto jednak poświęcić czas na przegląd poszczególnych ofert, aby wybrać najlepszą, możliwie najtańszą i przede wszystkim taką, która zapewni nam i naszym bliskim spokój i bezpieczeństwo na wypadek przykrych i niespodziewanych zdarzeń losowych.

Zabierając się za załatwianie tej sprawy z odpowiednim wyprzedzeniem, jesteśmy w stanie wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Wyjeżdżając na urlop, wiele osób sądzi, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy, aby zapewnić nam bezpieczeństwo w razie wypadków. Nic bardziej mylnego, bowiem EKUZ gwarantuje nam jedynie refundację darmowych dla danego państwa zabiegów.

Możemy się leczyć na tych samych zasadach, na jakich leczą się obywatele kraju, do którego się udajemy. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i my za nią zapłacimy, gdyż NFZ tego nie pokryje.

Dlaczego więc warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

 • – pokrywa koszty leczenia na wakacjach,
 • – pokrywa koszty powrotu do kraju w przypadku nagłej konieczności spowodowanej stanem zdrowia,
 • – jest zabezpieczeniem w razie wypadku, poważniejszych chorób i innych wydarzeń wymagających hospitalizacji.
 • – może pokrywać koszty rezygnacji z lotów i z noclegów,
 • – pokrywa koszty zmiany lotów oraz zagubionego bagażu.
 • – Niektóre ubezpieczenia pokrywają koszty urazów, które przytrafiły nam się po spożyciu alkoholu.


Wszystko zależy od wyboru najbardziej korzystnego dla nas wariantu ubezpieczenia, dokładnie takiego, jaki zadowoli nasze wymagania. Ważne jest również to, że ubezpieczenie podróżne można kupić zarówno przed podróżą, jak i w jej trakcie.

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne na wyjazd, warto skorzystać z naszej pomocy, ponieważ możemy wskazać odpowiednie ubezpieczenie zarówno pod względem zakresu, jak i ceny. Wiemy, co może się przytrafić podczas wakacji, ponieważ zajmujemy się tym już wiele lat i mamy styczność z doświadczeniami naszych klientów.

Są nam oni wdzięczni za to, że za niewielka kwota ubezpieczenia uratowała ich budżet, gdy na wakacjach w Hiszpanii, Włoszech czy Stanach Zjednoczonych spotkała ich ogromna zdrowotna przykrość.

Agent ubezpieczeniowy jest w stanie odpowiedzieć na masę pytań i doradzić, czy i jakie rozszerzenia brać pod uwagę. Wycieczka w góry, rejs, nurkowanie, sporty zimowe lub ekstremalne, będą wymagały innych punktów na polisie.

Co jest ważne podczas wyboru ubezpieczenia na wyjazd wakacyjny?

Wybierając polisę turystyczną musimy pamiętać o kilku zasadach. Niezwykle istotna sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest suma gwarantowana kosztów leczenia. W żadnym wypadku nie może być ona niższa niż suma rekomendowana dla konkretnego państwa. I tak:

 • – gdy wybieramy się do krajów Unii Europejskiej potrzebujemy polisy z gwarantowaną sumą kosztów leczenia przynajmniej 30 000 euro,
 • – podróż do krajów położonych na innych kontynentach, wymaga polisy, w której zagwarantowane jest 60 000 euro,
 • – podróż do państw takich jak Japonia, Stany Zjednoczone, w których to opieka medyczna jest bardzo droga, wymaga ubezpieczenia turystycznego z zagwarantowaną sumą 120 000 euro lub wyższą.


Zwróćcie proszę również uwagę na to, czy wybrana polisa obejmuje następujące koszty:

 • – koszty ratownictwa,
 • – następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • – koszty transportu do szpitala.

Jeśli polisa tego nie będzie obejmować, możemy zostać obciążeni kosztami przekraczającymi nawet kilkanaście tysięcy złotych. Może się tak zdarzyć gdy uruchomiona będzie w danym kraju akcja poszukiwawcza, ratownicza czy inna tego typu.

Ubezpieczenie NNW stanowi gwarancję uzyskania odszkodowania, jeśli poniesiemy uszczerbek na zdrowiu (np. złamania, zwichnięcia itd.). Wariant ten zapewnia również wypłatę odszkodowania dla bliskich w przypadku zgonu. Ważna jest również suma tej polisy. Pamiętajmy o jednym – najtańsza opcja nie zawsze będzie odpowiednia !

Inne przydatne rozszerzenia to Assistance oraz OC w życiu prywatnym. Assistance gwarantuje pokrycie kosztów transportu do kraju i ewentualnie koszty dalszego leczenia. OC to ochrona, gdy zdarzy nam się wyrządzenie komuś krzywdy (np. stłuczka, wypadek, nieumyślne uszkodzenie mienia).

Wariant rozszerzony ubezpieczenia turystycznego

Warianty rozszerzony jest niezbędny, gdy:

 • – spędzamy czas aktywnie,
 • – uprawiamy sport,
 • – lubimy aktywności fizyczne nieuwzględnione w podstawowej polisie,
 • – uprawiamy sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne.


Istotne jest również to, że osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, muszą o tym poinformować na etapie wyboru ubezpieczenia. Należy to zrobić, aby ubezpieczyciel nie odmówił w razie W wypłaty odszkodowania.

Odpowiedź odmowna dotycząca wypłaty odszkodowania może mieć również miejsce, jeśli dojdzie do wypadku powodującego np. uszczerbek na zdrowiu pod wpływem alkoholu. Jedynym zabezpieczeniem przed tym może być zaznaczenie tzw. klauzuli alkoholowej.

Jakie więc ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne oferowane jest przez masę towarzystw ubezpieczeniowych. Przedstawiają one mnóstwo wariantów podstawowych i rozszerzonych, najróżniejsze sumy ubezpieczeń, szeroką gamę dodatkowych opcji, zatem wybór najlepszej polisy turystycznej jest naprawdę trudny, zwłaszcza dla osoby nie do końca zorientowanej w temacie.

Planując wypoczynek, warto więc skorzystać z naszej pomocy, po to, abyśmy rozważyli wszystkie detale i wybrali dla Państwa najkorzystniejszą ofertę.

I wtedy z najlepiej dopasowaną polisą ubezpieczeniową, możecie udać się Państwo w nawet najdalszy zakątek świata i mieć totalny spokój.