22 Października 2021

5 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, zanim kupisz polisę ubezpieczeniową

Zakup ubezpieczenia to poważna inwestycja, dlatego warto zainwestować w nią mądrze. Różne polisy ubezpieczeniowe oferują różne korzyści. Jak znaleźć ubezpieczenie, które będzie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb? Oto kilka wskazówek, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

1. Oceń swoje potrzeby

Pierwszym krokiem jest analiza potrzeb i decyzja, jakiej polisy tak naprawdę potrzebujesz. Jeśli wybierzesz ubezpieczenie, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom, możesz zminimalizować ryzyko i zmaksymalizować swoje oszczędności. Pamiętaj również, że potrzeby się zmieniają. Być może nabyłeś niedawno nowy pojazd, a lub zacząłeś prowadzić małą firmę z domu. Jeśli dokonałeś zmiany, ważne jest, aby rozważyć, czy Twoja polisa musi być dostosowana do nowych zagrożeń. Przemyśl wszystko od A do Z i zadaj sobie kilka pytań.

Jaki jest Twój wkład w dochód rodziny i ile osób jest od Ciebie zależnych finansowo? Czy jest coś, na czym Twoja rodzina może polegać, aby pokryć wydatki i spłacić długi w razie nieoczekiwanych wydarzeń? Odpowiedzi na te pytania powinny pomóc w podjęciu decyzji, jak dużego pokrycia ubezpieczeniowego potrzebujesz. Najlepiej swój wybór skonsultować z doradcą ubezpieczeniowym, który może udzielić informacji na temat dostępnych polis, a także pomoże w ocenie potrzeb ubezpieczeniowych. Ocena ta powinna zagwarantować, że suma ubezpieczenia na życie, którą wykupimy, zapewni rodzinie niezbędną ochronę i bezpieczeństwo w wyniku nieprzewidzianych sytuacji. 

two person touching each others finger tips

2. Porównaj polisy

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele polis ubezpieczeniowych. Można podzielić je na kilka grup, w zależności od zakresu ochrony, obowiązku korzystania i nie tylko. Ubezpieczenia dobrowolne, czyli gospodarcze możemy podzielić na osobowe – czyli takie, które obejmują ochroną zdrowie i życie człowieka (a także jego zdolność do pracy), oraz majątkowe, które chronią mienie.

Jednymi z najpopularniejszych wartych wykupienia są ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia komunikacyjne. Wyróżniamy pięć rodzajów indywidualnych ubezpieczeń na życie: terminowe, bezterminowe, na życie i dożycie, ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy oraz ubezpieczenia posagowe (stanowiące zabezpieczenie dla dzieci). Z kolei dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne to między innymi autosasco (AC), assistance, czy NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Ostateczny wybór powinien zależeć od naszych potrzeb, zarówno tych bieżących, jak i przyszłych. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego porównania i wyjaśnień, skorzystaj z pomocy doradcy ubezpieczeniowego.

Concentrated businesswoman comparing documents at office Free Photo

3. Wybierz ubezpieczenie, na które Cię stać

Po oszacowaniu swoich potrzeb w zakresie ubezpieczenia, należy określić, ile będzie nas ono kosztowało w przeliczeniu na roczne składki. Zakres ubezpieczenia wpływa oczywiście na jego koszt – im niższy zakres ubezpieczenia, tym bardziej przystępna składka. Przed zakupem polisy na życie koniecznie sprawdź, czy stać Cię na opłacanie składek przez cały okres trwania polisy. Pamiętaj, że podstawowym celem ubezpieczenia powinna być ochrona.

Jeśli uważasz, że jesteś w stanie regularnie płacić podane składki, możesz zdecydować się polisę. Jeśli Twoje potrzeby ubezpieczeniowe są większe, a składka przekracza Twój budżet, koniecznie skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym. Porówna on dla Ciebie oferty ubezpieczeń wielu towarzystw ubezpieczeniowych i jest on w stanie znaleźć najkorzystniejsze oferty oraz zniżki. Specjalista z pewnością pomoże Ci wybrać optymalną pod kątem finansowym ofertę.

close-up photo of assorted coins

4. Poznaj wszystkie szczegóły swojej polisy

Zapoznaj się szczegółowo z wszystkimi, nawet najdrobniejszymi punktami wybranej polisy. Mogą one mieć duży wpływ na Twoją decyzję. Jeśli jest to dla Ciebie problem, skorzystaj z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który pomoże Ci zrozumieć wszystkie niuanse.

Pamiętaj, że każda polisa ubezpieczeniowa zawiera listę zagrożeń, które nie są objęte ubezpieczeniem, zwaną „wyłączeniami”. Wyłączenia, czyli zdarzenia, które nie są objęte polisą ubezpieczeniową — mają kluczowe znaczenie. Poproś swojego doradcę o wyjaśnienie wyłączeń w polisie na samym początku – zaoszczędzi Ci to stresu i frustracji związanej z odkrywaniem ich po poniesieniu szkody lub strat.

person in orange long sleeve shirt writing on white paper

5. Współpracuj z ekspertami

Zakup ubezpieczenia nie musi być trudnym zadaniem. Oczywiście, jest wiele punktów do rozważenia, ale pamiętaj, że nie musisz robić tego sam.

Twój doradca ubezpieczeniowy może zapewnić znacznie więcej niż tylko dokument polisy. Doświadczeni eksperci i specjaliści znający branżę mogą okazać się niezastąpieni przy podejmowaniu tak ważnej, życiowej decyzji. Skorzystaj z pomocy, aby być pewnym, że Twoja inwestycja jest rozsądna i przemyślana.

Przytnij Nierozpoznawalnego Pracownika Biurowego Stojącego Z Papierami W Ręku