Tanie OC dla młodego kierowcy


Jak zaoszczędzić na OC dla młodego kierowcy?

Pierwsze ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy samochodu może okazać się ogromnym wydatkiem, młodzi kierowcy mogą zapłacić nawet 4500 zł! Niestety osoba która właśnie otrzymała uprawnienia do kierowania pojazdem i nie ma doświadczenia dostaje zwyżki podczas zawierania ubezpieczenia.Temat ten budzi dużo kontrowersji ale policyjne statystyki mówią same za siebie. To właśnie kierowcy z grupy wiekowej od 18 do 24 roku życia powodują 20% wszystkich wypadków w Polsce.

Do obliczenia składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC, towarzystwa analizują szereg zmiennych:

  • pojemność silnika
  • parametry techniczne pojazdu
  • historię dotychczasowego ubezpieczenia
  • wiek kierowcy
  • czas posiadania prawa jazdy

Analizując powyższe dane możemy dojść do wniosku, młody kierowca nie jest wymarzonym klientem towarzystwa ubezpieczeniowego. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają prawa odmówić zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia więc często aby zniechęcić takiego osobnika proponują kosmiczne kwoty za ubezpieczenie.

Sposoby na tańsze ubezpieczenie dla młodocianych

Na szczęście jest kilka sposobów aby obniżyć koszt pierwszego ubezpieczenia! Najprostszym rozwiązaniem jest zarejestrowanie samochodu na kogoś kto posiada już doświadczenie oraz ma wypracowane zniżki. Jest to prosty ale również ryzykowny sposób ponieważ niedoświadczony kierowca powodując wypadek może przyczynić się do utraty części zniżek dla jednej i drugiej osoby niezależnie od tego kto prowadził pojazd. Niestety metoda ta nie jest skuteczna we wszystkich towarzystwach- w większości podczas zawierania polisy jesteśmy pytani czy samochód będzie prowadziła osoba którą zakład ubezpieczeń traktuje jako młodocianą. Zatajenie tego faktu również nie wchodzi w grę. Co prawda polisa będzie wykupiona ale nie obejmie swoją ochroną zdarzenia spowodowanego przez takiego kierowcę. Lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zarejestrowanie pojazdu na dwóch współwłaścicieli. Towarzystwa będą brały pod uwagę zniżki tego współwłaściciela który ma ich więcej a dodatkowo młodocianemu kierowcy zaczną się naliczać bezszkodowe lata jazdy (o ile takie wystąpią). Wykupując polisę AC napotkamy ten sam problem. Tutaj dodatkowym rozwiązaniem które widocznie obniży składkę może być wykupienie franszyzy redukcyjnej. Zobowiązujemy się, że suma wypłaconego odszkodowania zostanie bezwarunkowo pomniejszona o pewien procent lub z góry ustaloną kwotę.

Czy warto dopisać młodą osobę do ubezpieczenia?

Mimo ryzyka które ponosimy dopisanie młodego kierowcy jako współwłaściciela do naszego dowodu rejestracyjnego jest najbardziej roztropnym rozwiązaniem. Dodatkowo zawierając takie ubezpieczenie możemy wykupić (za niewielką dopłatą do składki) ochronę zniżki. Zagwarantuje nam to brak utraty zniżek które wypracowywaliśmy latami podczas pierwszej kolizji w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej.

Co w przypadku gdy nie mamy możliwości dopisania do dowodu osoby ze zniżkami? Zostaje nam rozbicie polisy na raty. Rozbicie płatności na dwie raty jest mocno odczuwalne przez domowy budżet ale czasami możemy skorzystać z opcji płatności nawet w 11 składkach. Przy takiej opcji uwalniamy się od płacenia jednorazowo dużej składki a płacąc w niskich ratach miesięcznych możemy nawet pozwolić sobie na ubezpieczenie o szerszym zakresie.

Należy również pamiętać aby przed zakupem OC dla młodego kierowcy ubezpieczenie porównać składkę OC u wielu ubezpieczycieli. Różnice w proponowanych polisach mogą wynosić nawet kilkaset złotych!

 

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *