Jak wybrać ubezpieczenie OC?


Wydaje się, że ubezpieczenie OC samochodu jest najprostszym z możliwych ubezpieczeń na rynku. Ostatnio jednak towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam różne warianty ubezpieczenia OC, czym różnią się do siebie i na co należy zwracać uwagę dokonując zakupu? Wielu z nas co roku popełnia te same błędy wybierając dla siebie ofertę ubezpieczenia OC.

Podstawowe błędy podczas dokonywania wyboru ubezpieczenia OC

Nie porównuj tylko ceny ubezpieczenia. Już dawno skończyły się czasy gdzie to cena była najważniejszym kryterium wyboru towarzystwa z którym podpiszemy umowę na kolejny rok. Z powodu dużej konkurencji na rynku ubezpieczyciele walczą między sobą dodatkowymi usługami które otrzymujemy podczas zawierania polisy. Podstawowy pakiet Assistance jest już praktycznie w standardzie przy każdym ubezpieczeniu OC. Należy zwrócić również uwagę, czy towarzystwo jest w systemie bezpośredniej likwidacji szkody.

Nie bój się zmienić towarzystwa w którym obecnie jesteś. Bardzo często dla nowych klientów przyznawane są większe zniżki niż dla klientów dokonujących wznowienie. Kupując nowe ubezpieczenie OC możesz otrzymać nawet 10% więcej zniżek niż zostając u dotychczasowego ubezpieczyciela. Jeśli nie masz czasu na wizytę w multiagencji ubezpieczeniowej możesz skorzystać z porównywarki OC w internecie. Poświęcając 5 minut na uzupełnienie danych możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Unikaj agentów wyłącznych. Agent który posiada podpisaną umowę tylko z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym nie jest w stanie porównać Twojego ubezpieczenia OC z innymi towarzystwami. Multiagencja ubezpieczeniowa dodatkowo jest w stanie uzyskać większe indywidualne zniżki na Twoje ubezpieczenie OC poprzez bezpośrednie przedstawienie oferty od konkurencyjnej firmy.

Tylko ubezpieczenie OC? Korzystniej jest w pakiecie.

Podstawowym pytaniem jest, czy chcesz wykupić tak zwane „gołe OC”? Jestem multiagentem ubezpieczeniowym i wiem, że ogromna ilość osób nie chce nawet słyszeć o wykupieniu dodatkowego pakietu ubezpieczenia jakim może być NNW, Assistance czy ubezpieczenie szyb. Należy sprawdzić jak będzie wyglądała składka za ubezpieczenie po dołożeniu kilku pakietów. Często istnieje możliwość dodania specjalnych zniżek właśnie za zakup pakietów. Przykładowo, zawieramy „gołe OC” ze składką 600zł. Agent proponuje nam ubezpieczenie NNW w wysokości 59zł rocznie. Logicznie myśląc powinniśmy zapłacić 659zł, prawda? Nic bardziej mylnego! Przy zakupie pakietu możemy dostać przykładową zniżkę 10% czyli składka należna do zapłacenia będzie wynosić 593zł! Obniżyliśmy cenę podstawowego OC o kilka złotych a w dodatku mamy ubezpieczone dodatkowe ryzyko. Nawet jeśli wynegocjujemy zniżkę na poziomie 5 lub 7% dokupienie dodatkowego ubezpieczenia jest dla nas bardzo opłacalne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia OC?

Napisałem już wcześniej, że nie należy kierować się wyłącznie ceną. Jest to podstawowy błąd jaki popełniają ubezpieczający! Jest jednak jeden wyjątek gdzie cena odgrywa kluczową rolę podczas wybierania ubezpieczyciela. Jest tak w przypadku gdy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka w danym towarzystwie. Zazwyczaj są to osoby młode w wieku od 18 do 25 roku życia lub kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż dwa lata. W tym przypadku kierowanie się ceną jest jak najbardziej uzasadnione ponieważ cześć firm jest nas w stanie zniechęcić do podpisania z nimi umowy dodając nam zwyżki za ubezpieczenie OC nawet do 300%.

Wracając do tematu. W szczególności powinno zwrócić się uwagę na to czy:

  • Ubezpieczyciel jest objęty programem BLS
  • Jakie pakiety są oferowane za darmo (na przykład miniassistance, pomoc na drodze dla sprawcy i poszkodowanego)
  • Ile kosztuje zielona karta
  • O jakie pakiety dodatkowe możemy wzbogacić nasze ubezpieczenie OC

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się dla was przydatne. Zachęcam do komentowania! Pamiętajcie, że zawsze warto analizować wszystkie oferty!

 

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *